İğne Oyası Modelleri | Örgü Modelleri
Resim Bulunamadı

İğne Oyası Modelleri

30 Kasım 2016
25 kez okundu.
 • Sponsor Bağlantı
  İğne Oyası Modelleri

  İğne Oyası

  Bayanların örgü işlerinde tercih ettiği seçenekler arasında tığ işlerine oranla biraz daha zor olan iğne oyası görünümü ile oldukça zarif ve dikkat çekici modellerin oluşmasında kullanılır. İğne ile yapılan işlemin nasıl yapılacağı konusunda daha fazla bilgi alınması işlemin sonucunda daha güzel sonuçlar alınmasına yardımcı olur.

  Uygun ip ve iğne kullanımı ile yapılacak olan işlem için örnek belirlenmesi gerekir. Örneğe göre yapılacak olan işleme ile başörtüsü veya havlu kenarları daha şık bir görünüme sahip olabilir.

  İğne Oyası Nasıl Yapılır?

  İğne ile tek tek işlem yapılarak ipin farklı aralıklardan geçirilmesi ile işlem yapılır. İğne oyası göründüğü kadar kolay olmadığından dikkat edilmesi gerekir. Bilen birinden yardım alınacağı gibi resimli anlatımlar ile bu konuda yeterli bilgiye sahip olunabilir.

  Başörtüsü veya havlu kenarı için yapılacak olan oyalarda iğne oyası kullanmak isteyenler bunun için belirledikleri örneğe göre işlem yapabilirler. Direkt olarak eşyanın üzerinden kenarları dönülerek hazırlanabileceği gibi ayrı bir şekilde işlenerek daha sonrasında da dikilebilir.

  İğne Oyası Sarma İşlemi Nedir?

  İğne oyası modellerinde kalın yapraklar veya çiçek motiflerinin yapılması için sarma işlemi kullanılır. Sarma işleminin yapılması için şeffaf boncuklar veya ahşap tahtalar kullanılır. Bu şekilde üzerlerinin sarılması ile istenilen şekiller oluşturularak bu sayede daha etkileyici sonuçlar elde edilir.

  ADS

  Yaprak veya çiçek hazırlamak için boncukların veya ahşap tahtaların etrafı sarılarak modele göre işlem yapılır. Her modelde kullanılmasa da iğne oyası modelleri için tercih edilen işlemler arasında yer alır. El becerisine güvenenlerin kısa sürede öğrenebileceği ve yapabileceği oyalar arasında yer alan iğne oyası için hazırlanış model seçenekleri arasından seçimler yapılabilir.

  Boncuklu İğne Oyası Nedir?

  Oya yapılırken genelde tığ kullanılsa da geçmişten günümüze kadar gelen ve hala yapılan iğne oyası da tercih edilen seçenekler arasında bulunuyor. İğne ile yapılacak olan işleme sayesinde zarif ve narin görünümlerde hoş modeller ortaya çıkmaktadır.

  Boncuklu iğne oyası da modellerde boncukların kullanılması ile hazırlanır. Motiflerin şekillenmesinde kullanılan farklı renklerdeki boncuklar ile motifler daha da gösterişli hale getirilir. Tek renk boncuklar kullanılabileceği gibi farklı renklerin uyumunu yakalamak adına bu şekilde farklı renklerde de boncukların kullanıldığı işlemler yapılabilir. Boncuklar işleme yapılırken gerekli olan yerlerde kullanılması için sonrada iğne ucundan geçirilerek kullanılır.

  İğne Oyası İçin Gerekli Malzemeler

  İğne oyasını ilk kez yapacak olanlar bu konuda nasıl bir işlem yapacaklarını biraz araştırma yaparak öğrenebilirler. Etrafınızda iğne oyası bilen birileri varsa onlardan bu konuda yardım alabilirsiniz. İğne oyası yapımında gerekli malzemeler;

  • Oya yapmak için uygun ip,
  • Yeterli büyüklükte iğne,
  • Boncuklu modeller için boncuk,
  • Yapılacak olan modelin ayrıntıları görmek için model örneği,
  • Sarma işlemi için şeffaf boncuk veya ahşap tahta gibi değişebilir.

 • Bu Yazılar da ilginizi çekebilir
  Bocuklu İğne Oyasında Renk Uyumu
  Bocuklu İğne Oyasında Renk Uyumu
  Acemiler İçin Cimcime İğne Oyası
  Acemiler İçin Cimcime İğne Oyası
  Pembe Çiçekli Havlu Kenarı İğne Oyası
  Pembe Çiçekli Havlu Kenarı İğne Oyası
  Kızılcık İğne Oyası Modeli
  Kızılcık İğne Oyası Modeli
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.