Amigurumi | Örgü Modelleri
Resim Bulunamadı

Amigurumi

23 Ekim 2016
514 kez okundu.
 • Sponsor Bağlantı
  Amigurumi

  Amigurumi

  Japonca  olan ami ve nuigrimi kelimelerinden türeyen amigurumi; sık iğne tekniği ile oyuncak yapımı anlamına gelmektedir. Ami kelimesi  şiş veya tığ işi anlamına gelirken, nuigrimi doldurulmuş oyuncak anlamına gelir. Yani amigurumi kelimesi için tığ ile yapılmış doldurma oyuncak tabiri kullanılabilir. Yüzyıllardır bir Japon sanatı olarak kendini gösteren Amigurumi, 2003 senesinden itibaren  Batı dünyasında yaygınlaşmaya başlamıştır.

   Amigurumi nasıl yapılır

             Amigurumi ,atma ve çekme adı verilen temel tığ veya şiş hareketleri ile yapılabilir.  Amigurumi nasıl yapılır  sorusunu sorduğumuzda öncelikle bazı malzemelere ihtiyacımız olduğunu görürüz. Başlıca kullanılacak malzemeler pamuk ve merserize iplikler ve yün tığlarıdır. Bu malzemelerin yanında da yapılacak oyuncak türüne göre takma göz ve boncuklar gibi malzemelere ihtiyaç vardır. Amigurumi yapımı için bu malzemeler temin edilebilir ve dikimine başlanabilir.

  Amigurumi yapılışı

    – Amigurumi yapmak için öncelikle zincir çekmeyi bilmek gerekir.Amigurumu yapılışı sırasında bahsedilen zincir çekme işlemi için öncelikle tığ iplik altından geçirilir. Daha sonra tığın başı aracılığı ile iplik alınır. Ve son olarak tığ içerisinde bulunduğu ilmeğin içerisinden geçirilir. İlk zinciri attıktan sonra yapılacak modele göre zincir sıraları atılmaya devam edilir. Bu şekilde zincir adımı tamamlanmış olur.

  – İlmek kaydırma yapmak için ,tığ yapılan ilk zincir içerisinden geçirilir ve daha sonra ipin altından tığ geçirilir. İplik iki ilmek içinden geçirilir.

  – Zincir çekmek ve ilmek kaydırma gibi temel tığ adımlarından daha sonra yapılacak ürünün türüne göre çeşitli amigurumi teknikleri uygulanır .Sihirli halka, tekli tırabzan ve ikili tırabzan bu metotlardan bazılarıdır. Bu metotlar aracılığı ile amigurumi yapılışı tamamlanır.

  amigurumi-oyuncak

  ADS

  Amigurumi oyuncak yapımı

               Amigurumi  oyuncak yapmak için atma, çekme, zincir ,ilmek atma ve tekli tırabzan gibi adımlar yapıldıktan amigurumi oyuncak yapımı aşamalarına geçilebilir .Bu aşamada her ne kadar kullanılacak malzemeler yapılacak oyuncağın türüne göre değişse de ortak kullanılacak temel malzemeler kullanılmaktadır. Amigurumi oyuncak yapımı ‘n da kullanılan bu malzemeler şunlardır: boncuk elyaf, amigurumi göz ve beyaz keçe. Amigurumi oyuncak yapımında ,amigurumi tığ işini yaparken oyuncağı doldurmak gerekmektedir. Bunun için tığ işlemi sırasında dolum yapılacak tığ sıralarında dikkat edilmeli ve amigurumi tığ işlemi boyunca boncuk elyaf ile dolum yapılmalıdır.

   

  amigurumi-toys

   

  Boncuk elyafı doldururken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ,doldurma yapıldıktan sonra elyafın parmaklar yardımıyla hafifçe itilerek yerleştirilmesidir. Bu şekilde oyuncağa bir form vermek amaçlanır. Oyuncağın parçalarının örülmesi bittikten sonra önceden elyaf doldurulmuş parçalar dikim ile birleştirilir.  Daha sonra oyuncağın yüzü olarak tanımlanan bölgelerde gözler için çukur bir boşluk oluşturulur ve amigurumi gözler buraya yapıştırılır. Amigurumi parçaları birleştirildikten ve yüzü oluşturulduktan sonra keçe gibi malzemeler yardımıyla oyuncağa giysi dikilir ve bu giysi yine dikim ile oyuncağa monte edilir.Bu şekilde amigurumi oyuncak yapımı tamamlanır.

  amigurumi


 • Bu Yazılar da ilginizi çekebilir
  Bebek Örgü Şapka Modelleri
  Bebek Örgü Şapka Modelleri
  Bere Kaşkol Takımı Yapımı
  Bere Kaşkol Takımı Yapımı
  Düz Örgü Bebek Pantolonu
  Düz Örgü Bebek Pantolonu
  Düğmeli Patik Yapımı
  Düğmeli Patik Yapımı
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.