Kanava İşi Resimli Sandalye Yapımı | Örgü Modelleri
Resim Bulunamadı

Kanava İşi Resimli Sandalye Yapımı

8 Şubat 2014
2.143 kez okundu.
 • Sponsor Bağlantı
  Kanava İşi Resimli Sandalye Yapımı

  kanava-isi-resimli-sandalye-yapimi-1
  Düz iğne, “resim” işleme olanağı da sunar. Dağları, tarlaları ve ırmağı belirgin bir biçimde gösterebilmek için değişik işleme türleri uygulanır. Görünüm o denli basittir ki, doğrudan kanavanın üzerine çizilebilir. Eğer dilerseniz, aşağıda gösterilen çizimi kopyalayıp, büyütür ve kanavaya geçirirsiniz.
  Buna karşın, gönlünüzce bir görünüm çizmenin ve onu dilediğinizce renklendirmenin bu işlemin zevkli 34 yönü olduğunu da anımsamalısınız.
  Resimdeki görünüm, dokuma duvar panosu olarak tek parça kanavaya işleneceği gibi yastık olarak iki parçaya bölünebilir ya da fotoğrafta gördüğünüz biçimde sandalye kılıfı olarak yapılacak olursa, sandaleyinin arkasına gelen bölümün de, başka bir kumaş’kullanılması gerekir. Duvar panosu olarak yapacağı zaman, oturma bölümündeki ağaçların da dayanma bölümündeki örneği dikey durumda çalışılması dikey durumda çalışılması gerekir.
  Sandalye kılıfının ölçüleri dayanma bölümü 15 cm. x 43 cm., oturma bölümü ise 42 cm, x 50 cm.’dir. Ama herhangi bir ölçüye uyumlanabilir. Bazı görüntüler eklenip, eksilterek yaratıcılık ve imgesel gücünüzle deseni dilediğinizce değiştirebilirsiniz.
  GEREÇLER
  Kanava: 2,5 cm.’deki 14 delik bulunan 90 cm. enindeki kanavadan 1 m.
  Yün: Aşağıda belirtilen yoğunluklarda goblen yünü kullanılmıştır.
  Irmak ve mavi tepe: Koyu açık mavilerden 5’er çile.
  Tarla ve yeşil dağ: 10 çile orman yeşili, 2 çile cam yeşili.

  ADS

  Görüntü aşağıda belirlenen işleme örnekleri ile işlenmiştir:
  1. Düğüm iğnesi, 2. Bir sıra yatay hasır işi, bir sıra goblen, 3. Tuğla, 4. Hasır iğne, 5. Zig – zag çeşitlenmesi, 6. Yatay tuğla iğnesi, 7. Diagonal zig – zag, 8. Hasır iğne ile demet iğnenin karışımı (saman desteleri için), 9. Düz goblen, 10. Paris, 11. Eğilimli goblen, 12. Yastık,
  Gökyüzü: 2’şer çile iki ayrı ton turkuaz.
  Sürülmüş tarla- 3 çile yosun yeşili, 2 çile cam yeşili, 2 çile orman yeşili ve bir çile kahverengi.
  Mısır tarlaları: 14 çile parlak sarı, 6 çile açık yeşil, 6 çile sarımtırak yeşil ve 2 çile haki rengi. ” Otlaklar: 6 çile nane yeşili, 5 çile zeytin yeşili.
  Dağlar: 2 çile açık gri, 1 çile koyu gri.
  20 numara goblen iğnesi Sabit kalem
  Resmi çıkarmak için kağıt Kumaş yapıştırıcısı Verilen renklerde yağlı boya 1 m. çadır bezi, ya da sandalyenin kendi kumaşı.

  kanava-isi-resimli-sandalye-yapimi-2

   

  DESEN
  Resmin boyutlarına kenarlardan 5’er cm. germe ve katlama payı ekleyerek kanavada işaretleyin.
  Sabit kalem ile deseni ya doğrudan doğruya kanavaya çıkartın, ya da,kağıda çizip kanavanın altına yerleştirip üstünden çizin.’ Deliklerden kağıttaki çizgiyi kolayca görebilirsiniz.
  Renkleri kanavada boyayabileceğiniz gibi, renkleri belirleyen resim çizelgesine bakarak da işleyebilirsiniz. Çizelgede renkler çok belirli ve basit bir biçimde bölünmüştür. Dilerseniz daha ayrıntılı gölgelerle işleyebilirsiniz.
  Desende hangi işleme türlerinin kullanılacağı ve yerleri çizelgede belirlenmiştir ve işleme türlerinin açıklamaları İşleme Örnekleri bölümünde açıklanmıştır.
  İŞLEME
  Belirtilen ölçülerde iki dikdörtgeni kanayanınızdan kesin ve ipliklerin atmaması için kenarlarına yapışkan bant geçirin.
  Çitleri düğüm işi ile işlemeye başlayın. Çitler görüntünün sınırlarını belirleye – çektir. Düğüm işi ilmikler ile işlendiğinden, işlenmesi bittikten sonra makasla ilmikleri 1 cm. boyunda kesin.

  Kolay gelsin.


 • Bu Yazılar da ilginizi çekebilir
  Kanava İşi Nedir
  Kanava İşi Nedir
  Kanava İşi Harika Bir Yastık Yapılışı
  Kanava İşi Harika Bir Yastık Yapılışı
  Kanava İşi Yazı Takımı
  Kanava İşi Yazı Takımı
  Kanava İşi Rejisör Koltuğu Yapımı
  Kanava İşi Rejisör Koltuğu Yapımı
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.